Building czyli budowla, ale również budowanie jako proces. Budowla obiekt posiadający ściany i dach, a także obiekty typu infrastrukturalnego takie jak mosty i drogi.

Information, czyli Informacja. Słowo to nie znalazło się tu przypadkiem. Zarządzanie i generowanie informacji to podstawa całego systemu. Umieszczenie wszystkich danych aktualizowanych na bieżąco w jednym miejscu stanowi o innowacyjności tej technologii. Ilość gromadzonych danych przy projekcie typu BIM jest, co najmniej dziesięć razy większa niż przy typowym projekcie 2D. Można powiedzieć, że BIM jest bazą danych, która jest rozwijana przez cały cykl życia budynku.

6
Spirala informacji. Baza danych budowana przez cykl życia budynku, źródło: Mastering Revit Architecture 2014

Początkowo M oznaczało Modelling i takie rozwinięcie funkcjonuje najczęściej. Niewiele osób zdaję sobie sprawę, że M to także akronim dla słów Model i Management. Definicja najbardziej obszerna i dokładna to ta, zaproponowana przez BuildingSmartAlliance[i]:

Building Information MODEL– jest to CYFROWA REPREZENTACJA , fizycznych
i funkcjonalnych cech budynku. Model jest źródłem wiedzy i wszelkich danych o obiekcie. Jest on w pełni dostępny dla uczestników procesu inwestycyjnego i stanowi niezawodną podstawę dla podejmowania decyzji w trakcie cyklu funkcjonowania, od pierwszej koncepcji do rozbiórki budynku.

Building Information MODELLING – jest to PROCES TWÓRCZY generowania
i wykorzystania danych o budowli, jej projektowania, budowy i eksploatacji w trakcie pełnego cyklu funkcjonowania. BIM pozwala, aby wszyscy zainteresowani uczestnicy inwestycji mieli dostęp do tych samych informacji, w tym samym czasie, przez interoperacyjność platform technologicznych.

Building Information MANAGEMENT– jest to ORGANIZACJA i KONTROLA procesów inwestycyjnych poprzez wykorzystanie parametrów cyfrowego modelu budynku dla dokonywania wymiany informacji o składnikach aktywów w całym cyklu inwestowania. Korzyści wynikają z scentralizowanej wymiany danych, wizualnej komunikacji poprzez obiekty trójwymiarowe, wczesnego rozpoznawania możliwości, zrównoważonego i efektywnego, interdyscyplinarnego
i interakcyjnego projektowania, kontroli w trakcie i na miejscu budowy, aktualizacji dokumentacji do stanu rzeczywistego (zmiany projektowe, podczas budowy oraz w trakcie eksploatacji), itp. – efektywnie rozwijając składniki aktywów i model obiektu w cyklu inwestowania od pierwszej koncepcji do rozbiórki budynku.

W skrócie…

BIM-czyli Building Information Modelling, to nowa technologia i przede wszystkim proces, który bazując na zgromadzonych danych analizuje i przewiduje rezultaty na różnych etapach życia budynku.
Building Information Modelling (BIM)-jest inteligentnym, opartym na modelowaniu procesem projektowania budynków i infrastruktury. Model reprezentuje fizyczne właściwości i cechy użytkowe projektowanego obiektu. Stanowi też bazę danych o budynku.

M – to nie tylko skrót od  MODELLING, ale również MODEL i MANAGEMENT

Prościej mówiąc BIM oznacza inwestycje budowlaną, którą można stworzyć w wirtualnym świecie zaczynając od koncepcji aż do oddania do użytku obiektu, a nawet późniejsze nim zarządzanie.  Budynek wykonany w technologii BIM posiada wszystkie cechy realnego obiektu.

Schemat2
Cykl życia budynku. BIM w centrum schematu w teorii aktywnie uczestniczy w poszczególnych fazach.
Szymon Janczura

Inżynier Budownictwa po Politechnice Warszawskiej. Zainteresowany nowoczesnymi rozwiązaniami w branży budowlano-architektonicznej. Certyfikowany szkoleniowiec Autodesk Revit Architecture. Twórca platformy e-learningowej bimv.pl

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?