W Revicie widoki mają różne przeznaczenie. Część widoków znajdzie się na arkuszu, ale większość wykorzystamy do innych celów: roboczych, analizy, prezentacji itp. Należy więc świadomie i umiejętnie kopiować istniejące widoki. Jak robić to”z głową”?

Dlaczego duplikować widoki

Zastanówmy się dlaczego warto kopiować widoki. Oto 3 powody:

  • Jeden widok może znajdować się tylko na jednym arkuszu, inaczej mówiąc: niemożliwe jest wstawienie jednego widoku do wielu arkuszy.
  • Widoki nie służą tylko i wyłącznie tworzeniu dokumentacji projektowej. Część widoków znajdzie zastosowanie przy Prezentacji, analizach, koncepcjach, eksportach/importach lub pełnią one funkcję pomocniczą (roboczą).
  • Z punktem powyżej wiąże się również stosowanie ViewTemplate czyli Szablonów Widoków, których różnorodność obliguje nas do kopiowania widoków. Oczywiście do widoku może być przypisany tylko jeden View Template.

3 opcje duplikowania widoku

Aby skopiować dany widok wystarczy odszukać go w przeglądarce projektu a następnie kliknąć prawym przyciskiem myszy. W menu kontekstowym odszukujemy pole „duplikuj widok” tak jak na zrzucie poniżej:

Duplicating

Duplicate duplikuje widok bez opisów (czyli wymiarów tagów itd)

Duplicate with Detailing- kopiuje widok z opisami

Duplicate as a Dependent-kopiuje widok który jest zależny od widoku kopiowanego. Zmiany zachodzące w jednym widoku odbijają się w innych widokach. Przydatne w momencie gdy chcemy dodać jeden widok do wielu arkuszy do wydruku, lub gdy chcemy podzielić rysunek na części.

Szymon Janczura

Inżynier Budownictwa po Politechnice Warszawskiej. Zainteresowany nowoczesnymi rozwiązaniami w branży budowlano-architektonicznej. Certyfikowany szkoleniowiec Autodesk Revit Architecture i Revit Structure. Twórca platformy e-learningowej bimv.pl

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?