Implementacja BIM, w skrócie

Implementacja BIM polega na wykonaniu tzw. Gap Analysis. Czyli odpowiedzieć sobie w jakim punkcie jesteśmy, gdzie chcemy dojść, i co jest pomiędzy tymi dwoma punktami?

Informacja

Ilość gromadzonych danych przy projekcie BIM jest co najmniej 10 razy większa niż przy typowym projekcie 2D. Wiąże się to z pewną odpowiedzialnością związaną z zarządzaniem informacją.

W większości przypadków związane jest to z pracą na pełen etat, stąd nowe stanowiska jak np. BIM Manager odpowiedzialny za sprawny przepływ informacji.

BIM powinien być rozbity na 4 bazy danych (wg. K.Pramod „BIM for Building owners and developers”).:

  • Projektowy
  • Wykonawczy
  • Podwykonawczy
  • Do zarządzania budynkiem (facility management)

Uwaga: Uczestnictwo inwestora w procesie BIM może niektórych dziwić gdyż często traktowany jest jako końcowy odbiorca BIM-u, chociaż w rzeczywistości jest on ważnym uczestnikiem procesu, który również powinien być świadomy celów, które pragnie osiągnąć przy użyciu technologii BIM.

Komunikacja:

Aby implementacja BIM przebiegła poprawnie ważna jest poprawienie komunikacji międzybranżowej co na rynku budowlany jest szczególnie trudne ze względu na jego dużą fragmentaryzację (co jest również przyczyną oporności na wszelkie zmiany).

Poszczególne podmioty inwestycji czują odpowiedzialność względem inwestora a nie względem siebie nawzajem, co powoduje słabą współpracę i powielanie błędów.

Nastawienie.

Jak wiadomo każda inwestycja kosztuje, ale korzyści z niej płynące, głównie materialne są niepodważalne, a poniesione wydatki przy mądrej implementacji zwracają się. Poprzez rozbudowany model, z bogactwem danych możemy przeprowadzić dokładniejszą analizę ryzyka przedsięwzięcia i je minimalizować.

Dane wspomagają również proces decyzyjny. BIM to krok w kierunku nowoczesnego budownictwa, pracującego jak maszyna którą chcemy usprawnić i zoptymalizować. Innowacyjność jest motorem rozwoju każdej firmy, dlatego warto być o krok do przodu przed konkurencją.

Szymon Janczura

Inżynier Budownictwa po Politechnice Warszawskiej. Zainteresowany nowoczesnymi rozwiązaniami w branży budowlano-architektonicznej. Certyfikowany szkoleniowiec Autodesk Revit Architecture. Twórca platformy e-learningowej bimv.pl

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?