Implementacja BIM, w skrócie

Implementacja BIM polega na wykonaniu tzw. Gap Analysis. Czyli odpowiedzieć sobie w jakim punkcie jesteśmy, gdzie chcemy dojść, i co jest pomiędzy tymi dwoma punktami?

Na temat ten można by napisać książkę. Ja postaram się w skrócie przedstawić najważniejsze aspekty i poprawne podejście. A temat ten postaram się poruszyć w moich kolejnych wpisach.

Informacja:

Ilość gromadzonych danych przy projekcie BIM jest co najmniej 10 razy większa niż przy typowym projekcie 2D. Wiąże się to z pewną odpowiedzialnością związaną z zarządzaniem informacją. W większości przypadków związane jest to z pracą na pełen etat, gdyż to właśnie sprawny przepływ informacji jest w całym procesie najistotniejszy. BIM powinien być rozbity na 4 bazy danych (wg. K.Pramod „BIM for Building owners and developers”.:

  • Projektowy  (Przez projektanta->dla projektanta)
  • Wykonawczy (Przez wykonawce-> dla wykonawcy)
  • Podwykonawczy (Przez podwykonawce-> dla podwykonawcy)
  • Zarządzanie budynkiem (facility management) (Przez właściciela (inwestora)-> dla właściciela (inwestora)

Uwaga: Uczestnictwo inwestora w procesie BIM może niektórych dziwić gdyż często traktowany jest jako końcowy odbiorca BIM-u, chociaż w rzeczywistości jest on ważnym uczestnikiem procesu.

Komunikacja:

Aby implementacja BIM przebiegła poprawnie ważna jest poprawienie komunikacji międzybranżowej co na rynku budowlany jest szczególnie trudne ze względu na jego dużą fragmentaryzację (co jest również przyczyną oporności na wszelkie zmiany). Poszczególne jednostki inwestycji czują odpowiedzialność względem inwestora a nie względem siebie nawzajem, co powoduje słabą współpracę i powielanie błędów. Sukces każdej technologi zależy od najsłabszego ogniwa w ekosystemie.

Zmiana podejścia

Zmiana podejścia do zagadnienia jest kluczowa. Nie należy patrzeć na BIM jako obciążenie dla przedsiębiorstwa,należy dostrzec jego zalety. Jak wiadomo każda inwestycja kosztuje, ale korzyści z niej płynące, głównie materialne są niepodważalne, a poniesione wydatki zwracają się. Poprzez rozbudowany model, z bogactwem danych możemy przeprowadzić dokładniejszą analizę ryzyka przedsięwzięcia i jego minimalizację. Dane wspomagają również proces decyzyjny. BIM to krok w kierunku nowoczesnego budownictwa, pracującego jak maszyna którą chcemy usprawnić i zoptymalizować. Innowacyjność jest motorem rozwoju każdej firmy, dlatego warto być o krok do przodu przed konkurencją.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?