Zdarza się że przy kopiowaniu treści z jednego pliku do drugiego mathcad wyświetla komunikat “the contents of this file has been corrupted” aby mieć możliwość zapisania pliku można postąpić następująco.

1. Zwrócić uwagę czy skopiowana treść zwraca wartości, czy oblicza wartości zamierzone -nie ma czerwonych kwadracików przy skopiowanej zawartośći.
To powinno pomóc.

Jeżeli przez przypadek zamknęliśmy plik i teraz nie możemy go uruchomić ponieważ pojawia się powyższy komunikat musimy postąpić w następujący prosty sposób który pozwoli nam odzyskać dużą część pliku.

Aby to zrobić musimy usunąć uszkodzony fragment pliku, który powoduje wyświetlanie komunikatu. Postępuj zgodnie z instrukcjami:

 1. Ściągamy plik recovery i wstawiamy go w tym samym folderze co uszkodzony plik
  http://chomikuj.pl/blogbim/MathCAD
 2. Otwieramy plik recovery. Na pojawiający się komunikat odpowiadamy nie.
 3. W fioletowym polu File Name definiujemy w cudzysłowiu nazwę uszkodzonego pliku np File Name=”Projekt” UWAGA: Nie używamy rozszerzenia .xmcd po nazwie pliku
 4. Rozwijamy zwinięty fragment “Recovery functions”. Przy obu funkcjach fileread i filewrite klikamy prawym przyckiem myszki i klikamy “Edit Script” a następnie Apply (kwadracik z ptaszkiem).
 5. Następnie odczytujemy number of regions converted czyli liczba elementów jakie program wyszukał w naszym pliku w kolejności zgodnej z tokiem pliku który chcemy naprawić.
 6. Następnie w Region Exclusion w polu fioletowym k= …. wpisujemy zakres tych regionów które chcemy wyrzucić (usunąć) mając nadzieje że usuniemy wadliwy region który wyrzuca nam niechciany komunikat. Liczba k<number of regions converted. Plik jest wyrzucany jako nowy i nazwany jako “File Name test.xmcd” np. “Projekt test.xmcd” w tym samym folderze.
 7. Jeżeli błąd nadal się pojawia zmieniamy zakres k=…. aż do momentu gdy błąd nie będzie się pojawiał.

Powodzenia! Mam nadzieje że udało ci się odzyskać swój plik.

Uwagi: Plik z MathCAD 15

16 komentarzy
 1. Karol 6 lat temu

  Dzięki wielkie za ten wpis. Uratowałeś kilka godzin mojej pracy!!! 🙂

 2. sonik 5 lat temu

  Możesz mi pomóc? Zapisałem plik nieopatrznie jako “save as web page” i niestety plik źródłowy też się nadpisał do tego formatu. Jestem w stanie jakoś wrócić do wersji edytowalnej w mathcadzie? Niestety ale narzędzie przytoczone wyżej nie za bardzo chce ze mną współpracować.

 3. obi_m 5 lat temu

  Dziękuje!!! Jesteś genialny:D

 4. raspberry.cake 4 lata temu

  Nie mogę znaleźć magicznego przycisku „Edit Script”, może jakaś podpowiedź? Będę bardzo wdzięczna.

 5. Tymek 4 lata temu

  Niech Bóg Ci w dzieciach wynagrodzi!

 6. marian 4 lata temu

  @raspberry.cake – jak klikniesz prawym przyciskiem myszy na pole przy “fileread” to otwiera CI się menu, z którego wybierasz “Edit Script”, to samo jest w przypadku pola przy “filewrite”.

 7. kate 4 lata temu

  Dzięki!

 8. Wojtek 4 lata temu

  Witam,
  Mam podobny problem jak koleżanka wczesniej. nie moge znaleść przycisku ” Edit Sript” prosiłbym o szybką odpowiedź, z góry dziękuję.
  Wojtek

  • autor
   Szymon Janczura 4 lata temu

   Rozwijamy zwinięty fragment “Recovery functions”. Przy obu funkcjach fileread i filewrite klikamy prawym przyckiem myszki i klikamy “Edit Script” a następnie Apply (kwadracik z ptaszkiem). Kliknąłeś prawym przycskiem myszki ?

 9. mj 4 lata temu

  Dzieki1! dzięki!!! Ratujesz zycie 🙂

 10. aRad 4 lata temu

  Witam Ciebie również klikam w poszukiwaniu owej komendy Edit Script, lecz gdziekolwiek nie kliknę czegokolwiek nie zrobię nie mogę za nic znaleźć tej komendy, nie wiem czy to zależeć może od wersji mathcada 14, czy po prostu od karygodnego przeoczenia. Mógłbyś wysłać screena lub opisać dokładnie miejsce (po której stronie (w żółtym polu) kliknąć, gdyż niestety widać jest to ponad moje możliwości. Pozdrawiam i czekam na odpowiedz.

  • autor
   Szymon Janczura 4 lata temu

   Postaram się zrobić screena. Tylko muszę zainstalować ponownie MathCAD-a.

 11. Anonim 4 lata temu

  A jak ktoś totalnei ma ma u siebie opcji edit script to co wtedy?

  • autor
   Szymon Janczura 4 lata temu

   Postaram się zrobić screena. Tylko muszę zainstalować ponownie MathCAD-a.

   • Przemek S 3 lata temu

    Mam ten sam problem w Mathcad 14 ale niestety nie działa ta metoda :/ mogłbym Ci wysłać swój plik i mogłbyś spróbować go odzyskać?

 12. Krzysiek 1 rok temu

  Uratowales obrone mojej pracy inżynierskiej, dziękuję i bardzo polecam 😀

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

©2019 ProjektowanieBIM

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?