Definicja

Symulacja 4D to integracja harmonogramu, czyli czasu z modelem budynku 3D, tworząc nowoczesną formę wizualizacji procesu budowy.

Zamiast analizowania poziomych linii tradycyjnego wykresu Gantta lub skomplikowanego szeregu w modelu sieciowym, model 4D odgrywa rolę graficznego interfejsu pomiędzy wykresem Gantta, a modelem 3D. Elementy modelu są wyświetlane równocześnie z postępem czynności budowlanych w czasie. To pozwala na szybkie zrozumienie do których obszarów modelu odnosi się harmonogram, ale przede wszystkim umożliwia zobaczenie poszczególnych czynności w kontekście otoczenia.

Korzyści

  • 4D jest narzędziem służącym do wizualizacji jak i komunikacyjnym, dającym możliwość inwestorowi zrozumieniu projektu bez konieczności analizy niejednokrotnie skomplikowanych planów.
  • 4D pozwala na rozwiązanie potencjalnych problemów na budowie jeszcze przed jej rozpoczęciem. Symulację 4D można połączyć z procesem wykrywania kolizji.
  • Warunki panujące na placu budowy nieustannie się zmieniają. Dzięki symulacji 4D możemy zatrzymać się w danym punkcie teraźniejszym bądź przyszłym ułatwiając podejmowanie strategicznych decyzji dotyczących np. komunikacji, zagospodarowanie przestrzeni, bezpieczeństwa.
  • 4D umożliwia porównanie na bieżąco stanu faktycznego ze stanem przewidzianym w harmonogramie w formie dużo bardziej czytelnej. Pozwala na szybsze wyciągnięcie wniosków dotyczących np. niedociągnięciach na etapie projektowania harmonogramu. Takie porównanie może również być wykorzystane przy tworzeniu dokumentacji powykonawczej.
  • Wizualizacja 4D umożliwia dużo szybsze „nauczenie” się budynku przez wykonawcę i zrozumienie zadania jakie zostaje przed nim postawione.
  • 4D ułatwia projektowanie strategii realizacji inwestycji.
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

©2020 ProjektowanieBIM

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?