Przegląd opcji przy import AutoCAD – Revit

0 Shares
0
0
0
0

Aby w pełni korzystać ze współpracy między różnymi branżami musimy korzystać z funkcji importu i linkowania plików. Często opcje te są ignorowane a proces importu sprowadza się do kliknięcia przycisku “Open”. W tym wpisie prześledzimy dane nam przez program funkcje importu i linkowania dostępne w oknie wyboru pliku.

Revit-Import-AutoCAD

1. Current view only. Tylko bieżący widok

Zaznaczony wstawia link, np rysunek dwg tylko do aktywnego widoku. Unikniemy w ten sposób widoczności linków np. w  3D. Jeżeli potrzebujemy ten plik np. na dwóch poziomach nie oznacza to, że opcja ta musi być odznaczona, wystarczy skorzystać z funkcji kopiowania do innych widoków. W trybie worksharing, plik ten zostanie przypisany do widoku Workseta. (Opcja nieaktywna w widoku 3D).

2. Colors / Kolory

Używając Invert/Preserve umożliwia nam ustawienie “czytelności” importowanego rysunku. Preserve-utrzymanie kolorystyki pliku (kolory warstw AutoCAD). Inverse-zamienia jasne kolory na ciemne i na odwrót.


Wyobraźmy sobie sytuację, że linkujemy rysunek z AutoCAD w którym rysowaliśmy na czarnym tle,  przy przejściu do Revita jasne linie widoczne wyraźnie na czarnym tle będą nieczytelne na tle białym- tutaj przydatna jest właśnie opcja Inverse.

3. Layers/Levels – warstwy

Umożliwia import tylko wybranych warstw/poziomów z wybranego pliku. Specify-wybór warstw następuję w oddzielnym oknie. Visible-widoczne warstwy przy ostatnim zapisie pliku dwg. All-wszystkie warstwy.

4. Import Units – jednostki

Importując z AutoCAD w którym nie ma w zasadzie czegoś takiego jak jednostka musimy wiedzieć co oznacza linia o długości “1.0” w AutoCAD czy jest to mm, czy cm, czy może metr. Po wstawieniu możemy użyć narzędzia skalowania jeżeli źle zgadliśmy lub ponownie usuwać i wstawiać DWG do projektu.

5. Positioning – punkt wstawienia, zero projektu

Center to center– program wyznacza centrum rysunku poprzez określenie prostokąta w obrębie którym znajdują się elementy rysunku i wyznacza jego centrum.
Origin to Origin– Revit importuje world’s origin do Revit project internal origin. Jeżeli rysunek będzie rysowany daleko od punktu (0,0) to przy imporcie rysunek może nie być widoczny. Przydatna staje się opcja “Zoom to fit”, aby zobaczyć gdzie wylądował nasz rysunek.

6. Place at – umieść na poziomie

Możliwe do zaznaczenie gdy Current View Only odznaczony. Określa na którym poziomie będzie znajdował się dany plik.

7. Correct Lines That are Sligtly Of Axis – wyprostuj linie

“Prostuje” linie które są nieznacznie pochylone, o kąt mniejszy niż 0,1 stopnie. Pomocne gdy później korzystamy np. z narzędzie pick lines przy modelowaniu- może to prowadzić do niedokładności. Warto odznaczyć gdy importujemy model terenu (Site).

8. Orient to view – zorientuj do widoku

Funkcja używana gdy Project True North i Project North nie pokrywają się ze sobą- zobacz opcje właściwości widoku.

0 Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

You May Also Like

Czy Revit to BIM? Co to Revit

Revit- to słowo coraz częściej pojawiające się na ustach budowlańców i architektów. Budzi różne skojarzenia, zarówno pozytywne jak i negatywne. Często również dochodzi do niezrozumienia czym właściwie jest Revit. Czy to nowszy CAD? Czy Revit to BIM? Czy Revit to 3D? W tym wpisie postaramy odpowiedzieć na te pytania.
Czytaj dalej