W tym wpisie pokaże wam jak bardzo skróty klawiaturowe mogą usprawnić proces projektowania w AutoCAD. Jest to czynność niezbędna do szybkiego rysowania i powinna być wykonana już na początku przygody z AutoCAD.

Gdy chcemy użyć komendy „PRZESUŃ” domyślnie musimy wpisać skrót „PRS”. Jest to często używana komenda, dlaczego więc zamiast wpisywać 3 litery nie wpisywać po prostu „P”? będzie 3 razy szybciej, a w dłuższej perspektywie pozwoli zaoszczędzić sporo czasu.

Instrukcja krok po kroku:

 1. Odszukaj na wstążce zakładki Zarządzaj (Manage).
 2. Zakładka Zarządzaj -> Panel Dostosowanie -> Edytuj aliasy
  Otwiera się notatnik, zrób kopię zapasową tego pliku. Zalecam przeczytanie uwag z notatnika acad.
 3. Następnie szukamy komendy którą chcemy zmienić, pomocne będzie użycie skrótu Ctrl+F. Następnie przy komendzie zmieniamy skrót np. z „PRS” na „P”.
 4. Zapisujemy plik
 5. Resetujemy program.
 6. Skróty powinny już działać po ponownym uruchomieniu
interfejs autocad ustawienia skrótów
Edytuj aliasy na wstążce. To tutaj znajdziesz ustawienia skrótów AutoCAD

Jeżeli instrukcja edycji skrótów klawiszowych AutoCAD jest dla Ciebie mało zrozumiała, zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku video:

Warto na początku zapisać na kartce skróty które ustawiliśmy,  po krótkim czasie będziesz je już pamiętać i tworzyć nowe skróty które przyśpieszą twoją pracę.

Warto aby pewne komendy były zlokalizowane na klawiaturze grupami. Np. Modyfikowanie rysunku z prawej strony klawiatury, a opis i wymiary z lewej. Dodatkowo można podzielić komendy na podgrupy w rzędach klawiatury.  Ułatwi to zapamiętanie skrótów i pracę .

Szymon Janczura

Inżynier Budownictwa po Politechnice Warszawskiej. Zainteresowany nowoczesnymi rozwiązaniami w branży budowlano-architektonicznej. Certyfikowany szkoleniowiec Autodesk Revit Architecture i Revit Structure. Twórca platformy e-learningowej bimv.pl

6 komentarzy
 1. ja 8 lat temu

  Jeżeli piszesz instrukcję i dajesz jej tytuł”KROK PO KROKU” to łaskawie zacznij o d 1 kroku czyli gdzie wejść do tego „ZARZĄDZAJ” W w ustawieniach komputera czy AutoCada?

  • autor
   Szymon Janczura 8 lat temu

   nie odpowiadam na komentarze napisane tonem roszczeniowym. Jeżeli nie wiesz gdzie jest zakładka zarządzaj to albo poproś mnie o pomoc, albo poszukaj informacji na innej stronie.

 2. Grzesiek 7 lat temu

  co zrobić w przypadku gdy program nie pozwala nam zapisać zmian, dlatego że nie mamy uprawnień administratora ?

 3. Paweł 6 lat temu

  Jak zbindować tryb np. tryb orto na dodatkowych (bocznych) przysiskach myszy?

 4. Kasia 5 lat temu

  Co zrobić gdy po wprowadzeniu zmian jak opisał Pan w poście, autocad pokazuje po kliknięciu „P” opcje na którą została wprowadzona zmiana ale jak już ją klikam to nie reaguje i odsyła informację „Nieznane polecenie P”.

 5. Janusz 3 lata temu

  Dziękuję za instrukcję działa w ACAD2012. W starszych wersjach można to było zrobić edytując plik acad.cui ale w późniejszych już to nie działało. Natomiast, warto dodać że gdy przypiszemy sobie nowy skrót np M, dla PRZESUN , należy przeszukać pozostałe skróty czy aby nie zdublowalismy już istniejącego. W tym przypadku skrót M, już jest przypisany do komendy MODEL .. więc dodatkowo trzeba ustawić jakiś inny np MOD, MODEL.

  A tak na marginesie dlaczego taki Draftsight może mieć już typowe skróty wbudowane w standardzie np m, move,
  a w Autocad co za geniusz powymyślał 3 literowe skróty do komend których bardzo często się używa?!?!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?