W tym wpisie pokaże wam jak bardzo skróty klawiaturowe mogą usprawnić proces projektowania w AutoCADzie. Jest to czynność niezbędna do szybkiego rysowania i powinna być wykonana już na początku przygody z AutoCADem.

Gdy chcemy użyć komendy “PRZESUŃ” domyślnie musimy wpisać skrót “PRS”. Jest to często używana komenda, dlaczego więc zamiast wpisywać 3 litery nie wpisywać po prostu “P”? będzie 3 razy szybciej, a w dłuższej perspektywie pozwoli zaoszczędzić sporo czasu.

Instrukcja krok po kroku:

 1. Zarządzaj -> Panel Dostosowanie -> Edytuj aliasy
 2. Otwiera się notatnik, zrób kopię zapasową tego pliku. Zalecam przeczytanie uwag z notatnika acad.
 3. Następnie szukamy komendy którą chcemy zmienić, pomocne będzie użycie skrótu Ctrl+F. Następnie przy komendzie zmieniamy skrót np. z “PRS” na “P”.
 4. Zapisujemy plik
 5. Resetujemy program
 6. Skróty powinny już działać po ponownym uruchomieniu

Warto na początku zapisać na kartce skróty które ustawiliśmy,  po krótkim czasie będziesz je już pamiętać i tworzyć nowe skróty które przyśpieszą twoją pracę.

Warto aby pewne komendy były zlokalizowane na klawiaturze grupami. Np. Modyfikowanie rysunku z prawej strony klawiatury, a opis i wymiary z lewej. Dodatkowo można podzielić komendy na podgrupy w rzędach klawiatury.  Ułatwi to zapamiętanie skrótów i pracę .

Ad1.

indeks

 

 

Jeśli chcesz poznać dokładnie wszystkie funkcje AutCAD zapraszam Was na certyfikowany kurs online Autodesk zamieszczony na stronie BIMv.pl


AutoCAD – poziom podstawowy 

AutoCAD – poziom zaawansowany

5 komentarzy
 1. ja 4 lata temu

  Jeżeli piszesz instrukcję i dajesz jej tytuł”KROK PO KROKU” to łaskawie zacznij o d 1 kroku czyli gdzie wejść do tego “ZARZĄDZAJ” W w ustawieniach komputera czy AutoCada?

  • autor
   Szymon Janczura 4 lata temu

   nie odpowiadam na komentarze napisane tonem roszczeniowym. Jeżeli nie wiesz gdzie jest zakładka zarządzaj to albo poproś mnie o pomoc, albo poszukaj informacji na innej stronie.

 2. Grzesiek 4 lata temu

  co zrobić w przypadku gdy program nie pozwala nam zapisać zmian, dlatego że nie mamy uprawnień administratora ?

 3. Paweł 3 lata temu

  Jak zbindować tryb np. tryb orto na dodatkowych (bocznych) przysiskach myszy?

 4. Kasia 1 rok temu

  Co zrobić gdy po wprowadzeniu zmian jak opisał Pan w poście, autocad pokazuje po kliknięciu “P” opcje na którą została wprowadzona zmiana ale jak już ją klikam to nie reaguje i odsyła informację “Nieznane polecenie P”.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

©2019 ProjektowanieBIM

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?