Modelowanie informacji o budynku (BIM) zmienia sposób myślenia o projektowaniu, budowaniu i zarządzaniu obiektami. Jakie korzyści płyną z poruszania się w wirtualnym świecie? BIM posiada bogaty wachlarz narzędzi pomagający tworzyć reprezentacje wirtualnych modeli, dzięki którym możemy prezentować projekt. Warto wymienić tu technologie VR (Virtual Reality) i AR (Augmented Reality).


Virtual Reality

Virtual Reality – przestrzenna wizualizacja realizowana przy użyciu okularów wirtualnej rzeczywistości takich jak Google Cardboard czy Oculus Rift. Dzięki możliwości swobody poruszania i rozglądania stwarzane jest wrażenie „wejścia wewnątrz gry komputerowej”. Aplikacje BIM oferują już w swoim oprogramowaniu  wirtualne spacery po obiekcie przy użyciu VR.

W Revicie, dzięki funkcji panoramy możemy w szybki sposób tworzyć wizualizacje 360 stopni, które są ciekawą formą prezentacji projektu przed klientem i nie wymagają użycia specjalistycznego, drogiego sprzętu. Wystarczy smartfon i okulary VR, których koszt (w przypadku najtańszej wersji) nie przekracza 50zł. Więcej informacji i przykładowe projekty można znaleźć tutaj.

Żadna forma prezentacji działania okularów VR nie jest jednak w stanie wywołać tych samych emocji, które rodzą się podczas ich używania. Poniższy film prezentuje wspódziałanie Oculus Rifta i Revita:


Augmented Reality

Augmented Reality – rzeczywistość rozszerzona, powstaje przez nałożenie na realne otoczenie elementów świata wirtualnego (hologramów). Technologia ta z powodzeniem jest już używana na budowach nawet w Polsce. Skorzystanie z jej możliwości wymaga jedynie dostępu do smartfona, na którym znajduje się plik z modelem. Jednak pełnie możliwości możemy osiągnąć używając okularów HoloLens stworzonych przez Microsoft, który w porozumieniu z firmą Trimble, pracuje nad rozszerzeniem możliwości wykorzystania okularów w obszarze budownictwa.

Pozwala to na łatwiejszą komunikację między projektantem, wykonawcą, a inwestorem oraz wykrywanie kolizji występujących między zamierzeniami projektowymi, a ich realizacją w rzeczywistości.

Wizja projektowania przy użyciu tak innowacyjnych technologii, jak połączenie BIM i VR, jest bardzo atrakcyjna. W znacznie większym stopniu pobudza kreatywność i wyobraźnie, niż rysowanie płaskie. Dodatkowo możliwość oglądania modelu w przestrzeni trójwymiarowej, zanim zostanie on zrealizowany, daje dużo większą satysfakcję jego autorowi.

Szymon Janczura

Inżynier Budownictwa po Politechnice Warszawskiej. Zainteresowany nowoczesnymi rozwiązaniami w branży budowlano-architektonicznej. Certyfikowany szkoleniowiec Autodesk Revit Architecture. Twórca platformy e-learningowej bimv.pl

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?