BIM to możliwości, ale także i wyzwania. Oto niektóre z zagadnień, które nie są obecnie w pełni rozwiązane i nadal wymagają dopracowania.

Problem transferu danych między aplikacjami

Szerokie spektrum programów typu BIM dostępnych na rynku sprawia, że współpraca na poziomie infrastruktury informatycznej jest utrudniona.

Eksporty i importy plików pomiędzy programami jednego producenta nie sprawiają zazwyczaj problemu. Firmy takie jak np. Autodesk (teoretycznie) zatroszczyły się o to, aby w ich pakiecie zapewniona była w miarę płynna wymiana danych, bez ich utraty. Problem pojawia się w momencie gdy musimy zintegrować modele bazujące na różnych formatach.

Praktycznie wszystkie aplikacje mają możliwość eksportu modelu do formatu DWG (AutoCAD). Można zapytać dlaczego więc to AutoCAD
nie miałby być końcowym odbiorcą naszej pracy ? Problem leży w tym, aby eksport przebiegał bez utraty cennych informacji. Wykres pokazuje, jak schodkowo mogą być one tracone, oraz jak przebiega ich ponowne odbudowywanie. Wyżej narysowana jest krzywa, która reprezentuje stan idealny, w którym przy przejściu od jednego etapu do drugiego nie występuje utrata danych lub jest ona znikoma.

 Utrata danych jaka następuje przy przejściu pomiędzy etapami Pionowe spadki występują np. przy eksporcie modelu do formatu CAD

Format IFC (International Foundation Class) powstały w 1995 r. ma za zadania ujednolicenia procedury eksportu/importu między poszczególnymi programami. Nad rozwojem tego formatu czuwa organizacja BuildingSMART Alliance.

Niemal wszystkie korporacje zajmujące się tworzeniem aplikacji biorą na poważnie ten format i umożliwiają eksport do niego swoich modeli. Rozszerzenie to jest również promowane przez rządy takich krajów jak Wielka Brytania czy USA. 

więcej informacji www.buildingsmart.org/standards/ifc

Standaryzacja

Państwa takie jak USA, Wielka Brytania czy Singapur, posiadają dokumenty standaryzujące pracę w systemie BIM. Wychodzą oni z założenia, że tworzenie standardów samodzielnie przez poszczególne firmy może być przeszkodą w momencie nawiązania współpracy przy wspólnym projekcie, gdzie standardy te nie pokrywają się ze sobą.

Building Smart Alliance wydało już drugą wersję (w przygotowaniu jest trzecia) National Bim Standards[1]. Dokument ten zawiera informacje dla twórców oprogramowania, a także dla odbiorców aplikacji czyli architektów, konstruktorów, wykonawców, etc. Aby pomóc w organizacji dobrych praktyk w pracy z BIM, wiedza budowlana została podzielona na cztery dziedziny opisujące ogólnie cykl życia budynku. Dziedziny te znane jako Tetralogia BIM są reprezentowane przez rysunek poniżej.

9

Tetralogia BIM. Zaprojektuj + Zmontuj + Zamów + Zarządzaj

Standardem wymiany danych staje się również COBiE [2]. Stworzony przez Billa Easta z Korpusu Inżynieryjnego Armii Stanów Zjednoczonych, pomaga gromadzić i zapisywać ważne dane z projektu niezbędne do etapu Facility Management. 

[1]http://www.nationalbimstandard.org/

[2] Construction Operations Building Information Exchange – http://www.wbdg.org/resources/cobie.php[

Edukacja

Problem tkwi w słabej znajomości aplikacji przez inżynierów, na których naukę nie jest/był postawiony wystarczający nacisk podczas studiów.

Niedoświadczony projektant, który poznał tajniki nowego programu typu BIM, może być konkurencją dla osoby posiadającej dużo doświadczenia, która jest oporna na nowinki technologiczne. Ciekawą propozycją jest np. rozmieszczenie stanowisk pracy w taki sposób, aby osoby starsze posiadające większą wiedzę branżową, znajdowały się obok osób młodych, które szybciej przyswajają funkcje aplikacji. W ten sposób następuje wzajemna wymiana umiejętności i rozwój pracowników.

Analiza porównawcza CAD vs BIM jasno daje do zrozumienia, że przy implementacji BIM niemożliwe jest po prostu przeniesienie osób dotychczas pracujących w środowisku CAD. Niezbędny jest odpowiedni trening. Trening nie tylko z zakresu obsługi aplikacji, ale również z samego procesu wymiany informacji w technologii BIM.

Urządzenia mobilne i praca w chmurze

Tablet czy Smartphone w przyszłości ma stać się urządzeniem wspomagającym pracę na budowie. Niektórzy twórcy oprogramowania oferują możliwość udostępnienia modelu w chmurze, z której model następnie miałby być pobierany na urządzenia przenośne.

10

Przykład wykorzystania modelu  na budowie.

Mobilność i integracja w chmurze miałaby służyć przede wszystkim wykonawcom. Przedsiębiorstwa obawiają się o bezpieczeństwo przy udostępnianiu on-line swoich projektów często posiadających informacje tajne. Według badań, ponad 62% wykonawców wyraża średni lub wysoki poziom zaniepokojenia przy działaniu w chmurze (Rys.2).

[1] „The Business Value of BIM for Construction in Major Global Markets„, McGraw Hill Construction, s. 42

Skanowanie laserowe

Skanowanie laserowe obecnie używane jest jako narzędzie weryfikacyjne. Koszt zakupu urządzeń wraz ze szkoleniem w ich obsłudze zamyka się w kwocie 60.000 $. Spadek cen w ostatnich latach sprawia że wiele firm decyduje się na taką inwestycję, choć kwota ta jest nadal wyzwaniem dla mniejszych przedsiębiorstw. John Tocci pracujący dla Guilbane Building Company opowiada „w jednym z projektów, skan trwający 30 minut plus 30 minut przetwarzania punktów, pozwolił na oszczędność rzędu 30.000 $”.

Skanowanie laserowe pozwala również na:

  • koordynację elementów głównie elektryki, orurowania, wentylacji – MEP [1]
  • ułatwia prace modernizacyjne, szczególnie pomocne przy obiektach
    o zabytkowej architekturze posiadającej wiele detali. Dokładność skanu może sięgać nawet co 1 mm.

Wyzwaniem jest nadal przetwarzanie skanów, które przed obróbką mogą zajmować ponad 200 GB. Problemem jest również wektoryzacja chmury punktów, która nie jest nieomylna, gdy wykonywana automatycznie i często wiąże się ze żmudnym klikaniem przeskanowanych punktów aby utworzyć z nich bryły 3D.

Skan laserowy o wysokiej dokładności. [2]

[1] MEP – Mechanical Electrical Plumbing

[2] http://www.survey-solutions.co.uk/laser_scanning.html

Szymon Janczura

Inżynier Budownictwa po Politechnice Warszawskiej. Zainteresowany nowoczesnymi rozwiązaniami w branży budowlano-architektonicznej. Certyfikowany szkoleniowiec Autodesk Revit Architecture. Twórca platformy e-learningowej bimv.pl

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?