Zalety BIM w DUŻYM skrócie….

To tylko nieliczne zalety, opisane ogólnie dosyć skrótowo. Postaram się rozwinąć ten temat w kolejnych wpisach.

Wgląd w wirtualny obraz inwestycji -(model 3D, 4D, 5D) pokazujący obraz planowanego stanu faktycznego obiektu w przewidzianym dla niego otoczeniu, czy automatyczne wykrywanie niezgodności w czasie projektowania pozwalają uniknąć problemów na etapie realizacji a co za tym idzie wystąpienia dodatkowych, nieprzewidzianych wcześniej kosztów.

Ułatwia współpracę między inwestorem, wykonawcą i projektantem-dzięki dostępowi do aktualnego modelu obiektu można obserwować postępy prac projektowych i w przystępny sposób nadzorować proces projektowy. BIM stwarza też możliwość szybkiego opracowania symulacji różnych wersji projektu, w celu wybrania tego najbliższego oczekiwaniom inwestora.

BIM ułatwia modyfikację projektu-zmiany koncepcyjne wprowadzane w projekcie są nanoszone do modelu 3D i automatycznie znajdują odzwierciedlenie w raportach ilościowych oraz dokumentacji projektowej.

Ułatwia współpracę na etapie projektowania- w dobrze opracowanym sprawnym systemie projektanci gromadzą i wymieniają dane, współpracując i udostępniając sobie niezbędne informacje. Technologię BIM wykorzystuje się już na etapie tworzenia (powstawania) projektu. Dzięki temu wszyscy uczestnicy procesu inwestycyjnego są w stanie szczegółowo sprawdzić wirtualnie wszystkie techniczne aspekty planowanej realizacji jeszcze zanim ciężki sprzęt rozpocznie prace.

Model może być wykorzystany po wybudowaniu budynku (Facility Management)- utworzony, uaktualniony model powykonawczy może służyć jako baza danych informująca o danym obiekcie. Zarządzający budynkiem w zdalny sposób są w stanie zaplanować ewentualne pracy konserwacyjne czy remontowe oraz mogą analizować stan budynku w kontekście z istniejącym modelem.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?