Biblioteki BIM / BIM dla producentów.

Usługa modelowania obiektów BIM

Jeżeli jesteś producentem i zastanawiasz się jak przenieść swoją ofertę do świata wirtualnego 3D BIM to zachęcam Cię do zapoznania się z podstawowymi faktami dotyczącymi BIM w kontekście tworzenia bibliotek. Zachęcamy też do wysłania nam maila w celu dokonania wyceny, formularz kontaktowy znajduje się na dole tej strony.

Czym jest BIM?

Zanim przedstawię ofertę wykonania bibliotek BIM warto zainwestować kilka minut w zrozumienie koncepcji BIM oraz korzyści jakie on niesie również dla producenta. Zrozumienie w jaki sposób BIM zmienia oblicze budownictwa na świecie pozwoli na dobre sformułowania zapytania ofertowego.

bim model budynki

Jest to zrozumiałe, że BIM jest terminem nie do końca jasnym dla osób niezwiązanych ściśle z projektowaniem budynków dlatego postaram się to wytłumaczyć w sposób zwięzły i zrozumiały.

BIM (building information modeling)  to nic innego jak kolejny etap w informatyzacji otaczającej nas rzeczywistości, tyle że ściśle związany z branżą budowlaną. To informacja zawarta w obiektach typu BIM, stanowi trzon całego modelu. BIM w porównaniu z systemami CAD wyróżnia się parametryzacją (dane) oraz inteligencją w zachowaniu się samych obiektów w trakcie projektowania. Np. okna wycinają otwór w ścianach przy wstawieniu, lampy domyślnie szukają sufitu,  do którego mają być zamocowane.

Biblioteki / Obiekty BIM – charakterystyka

Jeżeli koncepcja BIM jest już nieco lepiej zrozumiała, możemy skupić się już na samych bibliotekach BIM. Jeżeli miałbym użyć jakiegoś porównania ze świata CAD to nazwałbym je inteligentnymi blokami 3D.

Zawierają one informację geometryczną 3D (kształt, wymiary, wykończenie materiałem itp.) oraz informację niegeometryczną – bazo-danową (np. model, opis, link do strony producenta, nr. seryjny itp. ).

Należy mieć na uwadze że BIM to nie aplikacja, to jedynie metodologia, idea.  Aby projektować w BIM należy korzystać z konkretnych narzędzi. W Polsce najpopularniejsze narzędzia tego typu wykorzystywane przez architektów to m.in Revit, Archicad czy Tekla w przypadku konstruktorów. Aplikacje posiadają własne formaty plików, które można otworzyć i wykorzystać jedynie w programach natywnych. Mówiąc prościej pliku z ArchiCAD-a nie otworzymy w Revit i na odwrót.

Jeżeli więc zamawiający chciałby udostępnić swoją ofertę plików BIM użytkownikom Revit-a i Archicad-a, to obiekty takie muszą być przygotowane dwukrotnie w osobnych aplikacjach. Nasza firma specjalizuje się w oprogramowaniu Revit, ze względu na jego dużą popularność na rynkach zachodnich takich jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania.

stopnie szczegółowości bim na obrazku

Obiekty / Biblioteki BIM w Revit noszą nazwę RODZIN (po ang. families). Jest to może nietypowe określenie, jednak po wpisaniu w wyszukiwarke revit families powinno pojawić się wiele wyników m. in strona na której takie obiekty z całego świata są zamieszczane czyli BIMObject.com. Strona ta jest doskonale znana wszystkim z kręgu BIM, choć zamieszczenie swojej oferty wiąże się z wykupieniem abonamentu. Wiele firm zamieszcza również pliki BIM u siebie na stronie z której pobierają je projektanci.

Pliki wykonane w programie Revit posiadają rozszerzenie w formacie RFA (skrót od revit family).

Korzyści dla producenta? Dlaczego biblioteki BIM to konieczność.

Posiadanie w swojej ofercie bibliotek BIM ma wiele zalet. Ze względu na dynamikę rynku powoli staje się też koniecznością. Dlaczego? Oto krótka lista powodów:

  • projektanci szukają dobrze przygotowanych modeli do swoich projektów. Po wstawieniu ich do modelu, obiekty takie mogą zestawiać, opisywać i w dalszym etapie realizacji przygotować do zamówienia. Ciężko jest powiedzieć czy projektanci odrzucą dany produkt ze względu na brak bibliotek, choć jeśli jest to element z branży cechującej się dużą konkurencją, czasem łatwiej jest sięgnąć po gotowy obiekt.
  • informacje zawarte w obiektach BIM to jak reklama. Po wejściu w edycję takiego obiektu, znajdą w nim dowolną liczbę parametrów takie jak cena, model, link do strony produktu itp. Modele BIM docelowo będą “żyć” tak długo jak istnieje budynek, aż do etapu zarządzania nim (facility management), informacja zapisana w obiektach jest więc kluczowa.
  • innowacyjność firmy to hasło może często nadużywane, choć pochwalenie się bibliotekami BIM w swojej ofercie na pewno działa na korzyść producenta. Oznacza to że jest on świadomy potrzeb projektantów i wychodzi im naprzeciw.
  • BIM staje się standardem. Nie ma więc innej drogi. Wystarczy spojrzeć na ofertę strony bimobject.com, która w ciągu kilku ostatnich lat zwiększyła swoje zasięgi i liczbę oferowanych modeli kilkukrotnie.

Zlecenie wykonania bibliotek? Jak weryfikować jakość.

Wiedza z zakresu tworzenia bibliotek jest ograniczona do wąskiej liczby specjalistów. Często sami projektanci pracujący w programie Revit nie wiedzą jak samodzielnie modelować obiekty tego typu, bazując jedynie na gotowych plikach znalezionych w internecie, na forach czy na stronach producentów. Jak więc podejść do tematu tak aby obie strony były zadowolone?

Oto niektóre z pytań na które warto sobie odpowiedzieć przed prośbą o wycenę

Czy dostępna jest jakakolwiek dokumentacja 2D lub 3D obiektów, które chcemy przenieść do BIM?

Modelując obiekt, potrzebna jest informacja o geometrii obiektu. Posiadając plik CAD, znacznie ułatwia nam to pracę, szczególnie w przypadku obiektów o złożonym kształcie. Mamy możliwość zaimportowania plików DWG a następnie przemodelowania istniejącej geometrii. Jeśli mamy do czynienia z prostszymi formami, mogą wystarczyć informacje zawarte w typowym katalogu producenta. Wysyłając zapytanie o wycenę warto taki katalog własnych produktów załączyć.

Jaki jest cel bibliotek?”

Najczęstszym powodem dla którego producenci zlecają wykonanie bibliotek BIM jest podpatrzenie ich u konkurencji lub pojawiające się pytania ze strony samych projektantów. Warto też zdefiniować własne cele i przemyśleć jak pokazać się od najlepszej strony, głównie poprzez zamieszczenie odpowiednich informacji w modelach jak. np. link do strony producenta, materiały czy zdj.

W jakiej aplikacji BIM mają być przygotowane biblioteki?

Jak wspominałem BIM to nie aplikacja. Narzędzia do projektowania w tej metodologii to m.in Revit czy ArchiCAD. Nasz zespół korzysta z oprogramowania Revit. Jest to jedna z najpopularniejszych, jeśli nie najpopularniejsza aplikacja typu BIM na świecie.

Co ważne, Revit nie zapewnia wstecznej kompatybilności, czyli pliki zapisane w wersji Revit 2020, nie zostaną otworzone w Revit 2019. W drugą stronę jest to możliwe tzn. plik z Revit 2019 otworzymy w wersji 2020 (revit automatycznie aktualizuje pliki do nowszej wersji). Ważne jest więc podjęcie decyzji na której wersji zostaną utworzone pliki, tak aby dostęp do nich miało jak najwięcej użytkowników.

Skontaktuj się z nami w celu dokonania wyceny lub aby uzyskać więcej informacji o współpracy.

email: info@projektowaniebim.pl

telefon: +48729675678

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Chcesz samodzielnie wykonać biblioteki BIM w Revit ale nie wiesz jak? Zobacz kurs online