Moje zabawy z AI. Czyli jak używam Midjourney w procesie twórczym. AI w wizualizacji architektonicznej i wnętrz.

0 Shares
0
0
0
0

AI czy tego chcemy czy nie z nami zostanie. Na początku sam temat trochę mnie przytłoczył. Cały szum wokół AI powodował u mnie niechęć, ale po jakimś czasie zdecydowałem się potestować 2 narzędzia: Midjourney i Krea.AI i przyznam szczerze, że trochę mnie to wciągneło i jestem pod wrażeniem możliwościami AI.

AI – jak to działa w dużym uproszczeniu?

Modeli AI jest dużo, mamy np. Chat GPT – generator tekstowy lub Midjourney – generator obrazów z którego ja korzystałem i sprawdza się on perfekcyjnie dla branży architektoniczno budowlanej szczególnie pod kątem kreatywnych wizualizacji.

Jak to działa? Po założeniu konta Midjourney wpisujemy kod /imagine (…….) a następnie w pojawiającym się okienku tzw. prompt-cie wpisujemy dowolną kombinację tekstową opisująca np. wnętrze. Cała procedura w przypadku Midjourney odbywa się za pośrednictwem platformy Discord. Prompt czyli opis może być bardzo krótki lub bardziej precyzyjny. Zobaczcie na dwa przykłady poniżej. Oczywiście opis musi być w języku angielskim.

Prompt: TYPICAL HOUSE IN POLAND

Prompt: modern house in new york state by the lake surrounded by the forest made out of pine wood, zigzag shaped with light structure, deer herd in front eating grass

Te dwa przykłady pokazują, że AI generuje obrazki które można określić jako “ładne”. W pierwszym przypadku dom “typowo polski” wygląda dosyć eklektycznie jeśli chodzi o styl, i ma on elementy polskie, ale jest pewnego rodzaju estetyczną fantazją.

Nie chcę wchodzić w szczegóły jak sam proces przebiega, oczywiście algorytm zapewne przeszukuje olbrzymią baze danych obrazów w internecie i na tej podstawie generuje nowy. To jak ‘poustawiane’ są suwaki algorytmu cięzko jest mi stwierdzić, nie ma to dla użytkownika końcowego większego znaczenia.

W jaki sposób korzystam z AI

AI na pewno nie może być narzędziem zastępczym do tworzenia wizualizacji wnętrz, nie ma co się łudzić. Po pierwsze nie jesteśmy w stanie wygenerować promptu tak precyzyjnego który uwzględni wymiary pomieszczeń, dokładne modele wyposażenia, ustawienie kierunków świata, przeszklenie itp… Mówiąc w skrócie nasza kontrola jest mocno ograniczona więc nie wyobrażam sobie aby klientowi pokazać obrazek AI jako załącznik do projektu. Nie tylko dlatego że jest on niedokładny ale również dla tego że jest on zbyt dobry. AI generuje czasem obrazy tak piękne, że rzeczywistość może być potem zbyt rozczarowująca. Overpromis, underdeliver…

AI może być natomiast bardzo przydatny w pracy twórczej, dając nam inspiracje w pracy kreatywnej. AI nie ma jednego określonego stylu a człowiek ma tendencje do specjalizacji w wybranej estetyce, AI pozwala nam przełamać te wewnętrzne, naturalne bariery. W prompt możemy wpisać coś szalonego czego na co dzień byśmy nie spróbowali, i wybrac z wygenerowanego obrazu elementy które w naszej opinii “działają”. Poniżej przykłady niektórych obrazków które przełamują tradycyjną estetykę. Można wprowadzić w opis słowo vibe czyli klimat, np. cyberpunk vibe, luxury vibe, parisian vibe itp. To może znacząco wpłynąć na wizualizacje. Możemy też odwoływać się np. do nazwiska znanych projektantów.

Chciałbym podkreślić że korzystanie z AI to nie oznaka słabośći. Używam AI = jestem mniej kreatywny?. Takie myślenie zamyka nas na nowe opcje z których prędzej czy później zaczną korzystać wszyscy.

Kolejnym poziomem wtajemniczenia są modyfikatory prompta, w którym możemy kontrolowac siłę AI, style, poziom “fantazji”, proporcje obrazka itp. więcej można dowiedzieć się pod tym linkiem:

https://docs.midjourney.com/docs/parameter-list

KREA.AI – drugie narzędzie z którego korzystam

Za jedną z większych wad MIDJOURNEY uważam brak kontroli nad efektem końcowym. Z pomocą przychodza narzędzia do tzw. polepszania istniejących obrazków bez ich znacznej modyfikacji. Jak to działa? Tworzymy wizualizacje w dowolnym programie. Wrzucamy ją w narzędzie AI polepszające (enchancing) i klikamy generate. Takim narzędziem jest np. KREA.AI do którego testowania również zachęcam. Prosty przykład w akcji poniżej. Bazowa wizualizacja wykonana w Twinmotion nastepnie wrzucona w Krea.AI. Oczywiście nadal do wielu rzeczy można się przyczepić np. twarz kota wygląda nieco nienaturalnie, ale myśle że kwestia najbliższych lat a może nawet miesięcy zrewolucjonizuje ten segment tworzenia wizualizacji.

Photoshop również posiada AI, zaznaczając lassem jakis fragment możemy wygenerować w zaznaczeniu jakiś obiekt, który nawet dopasowuje światłocień do istniejącej sceny. Po prostu trzeba mieć ręke na pulsie.

Ile kosztuje AI: Midjourney / Krea.ai?

Midjourney to koszt około 10 dolarów na miesiąc. Nie wiem czy nadal istnieje wersja darmowa pozwalająca na przetestowanie przynajmniej kilku promptów… Jeżeli jej nie ma to i tak polecam przetestować narzędzie choćby na miesiąc (uwaga żeby nie wybrac płatnośći z góry za cały rok).

Krea.AI jest darmowa, ale format eksportu 4K wymaga konta premium które również zaczyna się od kwoty rzędu 10 dolarów miesięcznie.

0 Shares
You May Also Like