Rysowanie kominów w programie Revit dla początkujących użytkowników może być problematyczne. W końcu na wstążce nie znajdziemy nigdzie funkcji zatytułowanej „komin”. Jak wiele rzeczy, tak i ten rysowany jest za pomocą tzw. komponentów. Pokażę też drugi sposób, choć uważam go za mniej wydajny i wygodny.

Rodzina kominów

Jeśli chodzi o geometrię kominów to jest ona po zastanowieniu bardzo prosta. Jest to po prostu pewien kształt wyciągnięty pionowo w górę.

Teraz wystarczy taki kształt przerysować i wyciągnąć pionowo w górę. Jedna rzecz którą należy wiedzieć jest to jaki typ , szablon rodziny należy wybrać. Odpowiedź to „model ogólny oparty na dwóch poziomach”.

Krok po kroku

  1. Wybierz Revit -> Nowy -> Rodzina -> Model ogólny oparty na dwóch poziomach
  2. Na rzucie wybierz typ geometrii Wyciągnięcie (Extrusion).
  3. Zdefiniuj profil , geometrię kształtki kominowej.
  4. Dowiąż wyciągnięcie do poprawnych poziomów i zablokuj kłódkę.
  5. Przetestuj rodzinę w projekcie.

Uwaga: pamiętaj aby w projekcie wyciąć otwory za pomocą narzędzia szyb, biegnące w stropach wokół kominów.

Drugi sposób – rysowanie ścianami

Drugim sposobem, który tez jako początkujący użytkownik wykorzystywałem, było rysowanie kominów za pomocą cienkich ścian. Odradzam jednak ten sposób.

Rysowanie tak krótkich odcinków ścian niepotrzebnie „zanieczyści” nam projekt. A przy wszelkich modyfikacjach ścian na których opiera się komin, on sam ulegnie niepotrzebnym przekształceniom.

Komin rysowany za pomocą komponentów to dużo lepsze rozwiązanie. Pomyślcie też o tym jaką obróbką będzie on zakończony u góry. O takie typu detale w fajny sposób możemy również się zatroszczyć już w rodzinie gdzie zyskujemy na kontroli geometrii.

Jak modelować kominy wg. pierwszego sposobu znajdziesz w tym video:

Jeżeli chcesz od podstaw nauczyć się jak modelować w programie Revit to zapraszam na mój kurs na platformie BIMV.PL.

revit model rzut
Szymon Janczura

Inżynier Budownictwa po Politechnice Warszawskiej. Zainteresowany nowoczesnymi rozwiązaniami w branży budowlano-architektonicznej. Certyfikowany szkoleniowiec Autodesk Revit Architecture i Revit Structure. Twórca platformy e-learningowej bimv.pl

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?