image_thumb[2]

 

 

 

 

 

 

Revit- to słowo coraz częściej pojawiające się na ustach budowlańców i architektów. Budzi różne skojarzenia, zarówno pozytywne jak i negatywne. Często również dochodzi do niezrozumienia czym właściwie jest Revit. Czy to nowszy CAD? Czy Revit to BIM? Czy Revit to 3D? W tym wpisie postaramy odpowiedzieć na te pytania.

 Czym właściwie jest Revit?


Revit=BIM?
– NIE! takie stwierdzenie byłoby zbytnim uproszczeniem. Przejdźmy więc do konkretu. Oto definicja zaproponowana przez książkę “Mastering Revit Architecture 2014”:

 Autodesk Revit jest aplikacją BIM, która wykorzystuje parametryczne modelowanie 3D do generowania planów, przekrojów, elewacji, wizualizacji, detali i zestawień- wszystkich niezbędnych instrumentów potrzebnych do dokumentacji projektu budowlanego. Rysunki utworzone przy użyciu Revit-a nie są sumą linii 2D i kształtów, które są interpretowane jako budynek; są to widoki rzeczywiste, pochodzące z wirtualnego modelu budynku. Model ten składa się z zestawu inteligentnych komponentów, które zawierają nie tylko fizyczne (geometryczne) atrybuty, ale również zachowują swoją właściwość funkcjonalną zgodną z architekturą i konstrukcją.

Utworzone elementy zachowują dwukierunkowe powiązanie- jeśli elementy zostaną zmienione w jednym widoku, np. planie zmiany te są automatycznie uaktualniane w pozostałych widokach. Dodatkowo wszystkie właściwości i informacje na temat każdego z elementów są gromadzone w samym elemencie,  dzięki temu opis elementu nie odgrywa tak już znaczącej roli jak jest to w aplikacjach CAD, gdzie to właśnie opis jest głównym nośnikiem informacji o danym obiekcie. Revit daje możliwość ekstrakcji tych danych i wykorzystuje je do generacji raportów i współpracy z innymi uczestnikami procesu.

BImvs CAD

 

 

 

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

©2019 ProjektowanieBIM

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?