Revit– to słowo coraz częściej pojawiające się na ustach budowlańców i architektów. Budzi różne skojarzenia, zarówno pozytywne jak i negatywne. Często również dochodzi do niezrozumienia czym właściwie jest Revit. Czy to nowszy CAD? Czy Revit to BIM? Czy Revit to po prostu program do modelowania 3D? W tym wpisie postaramy odpowiedzieć na te pytania.
Czym właściwie jest Revit?
Revit=BIM? – takie stwierdzenie byłoby zbytnim uproszczeniem. Przejdźmy więc do konkretu. Oto definicja zaproponowana przez książkę “Mastering Revit Architecture”, którą na marginesie bardzo polecam:
Autodesk Revit jest aplikacją BIM, która wykorzystuje parametryczne modelowanie 3D do generowania planów, przekrojów, elewacji, wizualizacji, detali i zestawień- wszystkich niezbędnych instrumentów potrzebnych do dokumentacji projektu budowlanego.
Rysunki utworzone przy użyciu Revit-a nie są sumą linii 2D i kształtów, które są interpretowane jako budynek; są to widoki rzeczywiste, pochodzące z wirtualnego modelu budynku.
Model ten składa się z zestawu inteligentnych komponentów, które zawierają nie tylko fizyczne (geometryczne) atrybuty, ale również zachowują swoją właściwość funkcjonalną. Utworzone elementy zachowują dwukierunkowe powiązanie- jeśli elementy zostaną zmienione w jednym widoku, np. planie zmiany te są automatycznie uaktualniane w pozostałych widokach.
Dodatkowo wszystkie właściwości i informacje na temat każdego z elementów są gromadzone w samym elemencie, dzięki temu opis elementu nie odgrywa tak już znaczącej roli jak jest to w aplikacjach CAD, gdzie to właśnie opis jest głównym nośnikiem informacji o danym obiekcie. Revit daje możliwość ekstrakcji tych danych i wykorzystuje je do generacji raportów i współpracy z innymi uczestnikami procesu.
Mówiąc prościej… Revit to:
Revit to nic innego jak aplikacja typu BIM. Inne znane aplikacje BIM-owskie to np. Tekla, ArchiCAD, Vectorworks, Navisworks… Aplikacje BIM-owskie zazwyczaj dedykowane są konkretnej fazie życia budynku. Revit skupia się na fazie projektowej, ale mamy też programy dedykowane wykonawstwu czy zarządzaniu nieruchomością. Pełną listę w rozbiciu na etapy możecie znaleźć tutaj.
Revit oprócz informacji typowo wizualnych, geometrycznych 3D zapewnia możliwość dodawania do obiektów szeregu danych identyfikacyjnych, na podstawie której generowane są opisy i zestawienia.
Proces projektowania w programie Revit dla wprawnego użytkownika jest dużo szybszy i zgodny z intuicją projektanta. Jak każdy program posiada swoje wady i zalety, jednak przewaga nad programami typu AutoCAD jest znaczna. Wiele rysunków jak np. elewacje są generowane prawie automatycznie. Widoki są automatycznie aktualizowane na podstawie danych 3D. Przykładowo: usuwając okno w elewacji znika ono również na rzucie.
Inteligencja obiektów to np. automatyczne wycinanie się otworów w ścianie przy wstawieniu w nim okna. Mówiąc inaczej obiekty mają wpisane pewne zachowania i reguły. W CAD dysponujemy głównie zbiorem linii, ewentualnie bloków, które musimy poukładać i samodzielnie zinterpretować. Revit pomaga nam w niepopełnieniu błędów, również dzięki geometrii 3D, którą możemy koordynować.