Revit – selekcja obiektów + dodatkowe opcje zaznaczania.

0 Shares
0
0
0
0

Krótki wpis dla początkujących. Jak zaznaczać elementy w Revit. Oprócz opcji “podstawowych” Revit posiada również zaawansowane opcje zaznaczania, których nie wszyscy są świadomi.

Poruszanie się po modelu i zaznaczanie

Na początku wymieńmy podstawowe przyciski niezbędne

CTRL– dodawanie obiektów do zaznaczenia
SHIFT- odejmowanie obiektów ze zbioru zaznaczenia
TAB – wybór zaznaczenia wstępnego w obszarze, w którym znajduje się kilka obiektów.
TAB– Zaznaczanie ciągu ścian (Schemat: najechanie myszką na ścianę, TAB, kliknięcie myszką).
SPACJA– obracanie elementem przed wstawieniem
SCROLL– obracanie – przybliżanie/oddalanie, wciśnięcie- przesuwanie widoku
SHIFT+ wciśnięty SCROLL– w widoku 3D aktywowanie funkcji ORBIT, obracanie modelem.
FILTER – przycisk na wstążce pojawiający się gdy zaznaczamy elementy)- filtrowanie zaznaczenia po kategoriach.Symbolizowane lejkiem.

Zaawansowane ustawienia wyboru elementów

Opcja ta nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, ale jest ona bardzo przydatna i znacznie ułatwia pracę na modelu. Warto poświęcić chwilę na zrozumienie poszczególnych funkcji.

opcje zaznaczania w revit
opcje te są widoczne w prawym dolnym rogu interfejsu
opcje zaznaczania dodatkowe w Revit
opcje te możemy również aktywować z panelu rozwijalnego Modify

Warto zapoznać się z powyższymi funkcjami, które znacznie ułatwiają pracę przy zaznaczeniu obiektów:

  • Select by face– wybranie obiektów przy kliknięciu na płaszczyznę a nie na krawędź. Czasami warto odznaczyć, szczególnie kłopotliwe gdy próbujemy coś zaznaczyć za pomocą ramki na rzucie. Gdy aktywna często będziemy przypadkowo zaznaczać strop.
  • Drag elements on selection- szczególnie przydatne, aby nie przesuwać np. stropu w widoku planu. Rzadko przeze mnie używane. Pozwala uniknąć dodatkowego kroku na zaznaczenie przed modyfikacją. Gdy opcja jest aktywna klikając RAZ na obiekcie i przeciągając z przytrzymaniem automatycznie przesuwamy dany obiekt. Gdy opcja odznaczona klikamy RAZ, potem DRUGI RAZ z przytrzymaniem przycisku myszy pozwala na przesunięcie.
  • Select links– zaznaczanie elementów podlinkowanych jak np. podrys DWG czy model Revit-a. Wskazówka: warto odznaczyć tą opcję, znacznie usprawni to poruszanie się po widoku gdy link działa jedynie jako podkład
  • Select Pinned Elements – możliwość zaznaczania obiektów przypiętych. Wskazówka: aby uniknąć pojawiania się niebieskiego prostokąta np. przy wstawionym pliku dwg, możemy go “przyszpilić” i następnie odznaczyć select pinned elements
0 Shares
2 comments
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

You May Also Like

Czy Revit to BIM? Co to Revit

Revit- to słowo coraz częściej pojawiające się na ustach budowlańców i architektów. Budzi różne skojarzenia, zarówno pozytywne jak i negatywne. Często również dochodzi do niezrozumienia czym właściwie jest Revit. Czy to nowszy CAD? Czy Revit to BIM? Czy Revit to 3D? W tym wpisie postaramy odpowiedzieć na te pytania.
Czytaj dalej