Dlaczego uważam że kursy online są lepsze od stacjonarnych

0 Shares
0
0
0
0

Kursy online to moim zdaniem najlepszy sposób na naukę oprogramowania. Sam jestem licznym autorem kursów i tutoriali z programu Revit i może taka opinia wydaje się nieco stronnicza, ale chciałbym ją poddać pewnej argumentacji. Artykuł ten jest tez moimi osobistymi refleksjami na temat nauki aplikacji, nie tylko Revit-a.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że prowadziłem typowe szkolenia stacjonarne z programu Revit dla konstruktorów i architektów. Kursy stacjonarne typu “poziom podstawowy” , “poziom zaawansowany” posiadają w ofercie niemal wszystkie firmy szkoleniowe Autodesk w Polsce.

Obecnie unikam prowadzenia tego typu szkoleń. Zauważyłem jak są one nieefektywne i nieskuteczne, ale o tym w następnym akapicie.

Dlaczego szkolenia stacjonarne nie działają

Aktywna nauka oprogramowania to głównie powtarzanie pewnych operacji za prowadzącym. Czy na prawdę potrzebny jest instruktor na miejscu aby to robić? Szczególnie, że prowadzący pokazuje coś na rzutniku, i co chwilę zerkamy na swój ekran i ekran prowadzącego. Nie muszę chyba tłumaczyć jak taka ciągła zmiana perspektywy jest męcząca dla naszego wzroku. Po drugie, szkolenia stacjonarne to zazwyczaj ciąg 8 godzinnych sesji w rozbiciu na 2 lub 3 dni. Takie dawki są zabójcze dla efektywności naszego mózgu.

Nie jest to tylko moje zdanie. Badania potwierdzają że wiedza jest lepiej przyswajana jeżeli nauka jest systematycznie rozbita na dłuższy czas. Podając przykład, lepiej przygotujemy się do egzaminu jeśli będziemy uczyć się po 1h dziennie przez tydzień, niż siadając do nauki dzień przed ucząc się 7h bez przerwy, to przecież logiczne.

Dodatkowo najlepiej aby nauka była przeplatana rożnymi tematami. Tzn. ucząc się tematu A B i C, lepiej uczyć się w schemacie:

A-B-C-B-A-C-A niż A->A->A->B->B->B, czy nawet A-B-C-A-B-C

Dlaczego więc fundujemy sobie takie dawki na szkoleniach stacjonarnych? Bo tak się przyzwyczailiśmy? Nie ma alternatywy? Otóż jest i są to właśnie szkolenia online.

Dlaczego szkolenia online działają.

Używając określenia szkolenie online mam na myśli kurs wcześniej opracowany, przemyślany, poddany edycji dźwięku i video.

Nie mówię tu o kursach na żywo tzw. webinariach czy filmikach po 1.5h w których omawiany jest szeroko jakiś temat. Szkolenie online to dla mnie skoncentrowana wiedza zamknięta w filmach o długości poniżej 10min, w których zamknięte są konkretne tematy w sposób łatwy do powtórzenia i przyswojenia.

Zobacz moje kursy BIM i opinie na stronie bimv.pl

Przyjmuje się, że 1h materiału video w kursie online to około 8h pracy autora nad przygotowaniem treści oraz zaplanowaniem tego co chce się przekazać uczniowi!

Co moim zdaniem kluczowe, kursy video pozwalają na ponowne odtworzenie danego materiału, rozbicie go w czasie w formie dla nas przyswajalnej oraz powrót do treści które po jakimś czasie umykają.

Dodatkowo kursy online są zazwyczaj dużo tańsze od stacjonarnych. Koszt kursu na żywo to też składka na salę i wynagrodzenie za czas trenera, co jest jasne i zrozumiałe.

Ktoś, może zarzucić, że kontakt na żywo z trenerem jest niedoceniany w moim artykule.Zgodzę się z tym stwierdzeniem, ale tylko w przypadku kursów specjalistycznych, nie dla początkujących, tylko wtedy określałbym je raczej mianem warsztatów i rzeczywiście czasami lepiej pójść na kurs stacjonarny w takim przypadku, jednak dla osób zaczynających naukę programu Revit czy jakiegokolwiek innego, kurs stacjonarny na prawdę mija się z celem.

Często uczestnicy szkoleń stacjonarnych są przytłoczeni tak dużą ilością nowych informacji, że nawet sformułowanie pytania może sprawiać trudność.

Kilka słów o moich kursach Revit

Nie chcę się rozpisywać nad zawartością moich kursów. Nie sądziłem, że ten wpis na blogu będzie tak rozległy. Jego długość być może wynika z emocjonalnego podejścia do tematu edukacji w Polsce i ciągłej potrzebie podnoszenia efektywności w przekazywaniu wiedzy.

Pozwolę sobie tylko zostawić kilka linków do moich kursów zamieszczonych na platformie BIMV.PL. Tam znajdziecie wszystkie informacje oraz lekcje przykładowe.

Nazwa kursuCo w kursie
Revit – modelowanie BIMModelowanie w projekcie Revita.
Revit – dokumentacjaTworzenie dokumentacji i opisów.
Revit – tworzenie rodzinJak modelować biblioteki BIM
Revit – fazy i opcje projektoweJak radzić sobie z istniejącym budynkiem i jego przebudową/ rozbudową.
Revit – hala stalowaCoś dla konstruktów. Praca ze stalą w programie.
Revit – bryła koncepcyjnaModelowanie koncepcji i zaawansowanych kształtów budynków.
Revit dom jednorodzinnyKurs o tworzeniu modelu domu wraz z dokumentacją od A do Z

Wszystkie kursy z kategorii Revit znajdziecie tutaj.


Polecam też gorąco kurs z programu Revit MEP, pierwszy tego typu kurs z tematyki MEP w j. polskim na polskim. Nie jestem jego autorem, ale wiem że niedosyt wiedzy zakresu Revit MEP jest olbrzymi więc warto sięgać po dobre źródła.

0 Shares
5 comments
 1. Dzien dobry
  Can
  Czy jest mozliwosc nauczenia sie za jednym zamachem u Pana autocada I revit ?? Chce sie koniecznie nauczyc tych programow zeby znalezc lepszy prace. Czy oferuje Pan szkolenia indywidualne ? Ile by to kosztowalo jesli jest to mozliwe.

  Piotr Kacala

  1. Na stronie bimv.pl znajdzie Pan certyfikowane szkolenia z obu programów. Co do szkoleń indywidualnych, to prowadzę jedynie z programu Revit, mogę jednak polecić kogoś do AutoCAD-a jeśli bylby Pan zainteresowany. Zachęcam do zapoznania się z ofertą: https://bimv.pl

 2. I am looking for a heating and plumbing course mainly in Krakow or anywhere is Poland but in English language.
  Any advice and recommendation would be much appreciated.

 3. Dzień dobry
  Rozpoczynamy pracę w programie Revit . Na wstępie korzystamy z wersji demonstracyjnej 30-dniowej.
  Szukam szkolenia z Revit w zakresie branży elektrycznej.
  Czy jesteście Państwo nam w tym pomóc?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

You May Also Like

Czy Revit to BIM? Co to Revit

Revit- to słowo coraz częściej pojawiające się na ustach budowlańców i architektów. Budzi różne skojarzenia, zarówno pozytywne jak i negatywne. Często również dochodzi do niezrozumienia czym właściwie jest Revit. Czy to nowszy CAD? Czy Revit to BIM? Czy Revit to 3D? W tym wpisie postaramy odpowiedzieć na te pytania.
Czytaj dalej