Wielkość pliku jest jedną z oznak kondycji naszego projektu. BIM manager powinien monitorować tą kwestię. Jeśli plik zaczyna się w sposób niekontrolowany rozrastać powinna zapalić nam się lampka awaryjna. W tym wpisie postaram się przedstawić zagrożenia i taktyki umożliwiające utrzymanie pliku pod kontrolą.

 

Kiedy plik jest za duży ?

Max. wielkość jest determinowana przez RAM naszego komputera. Wieść głosi że plik nie powinien być większy niż 1/20 pamięci RAM. Np. RAM=8GB , max. rozmiar pliku = 400MB. W momencie przekroczenia tej wartości plik oczywiście będzie nadal działał, lecz zacznie wykorzystywać pamięć dysku twardego aby zrekompensować niedobór w pamięci RAM. Jest to najczęściej równoważne ze spowolnieniem pracy komputera do tego stopnia, że praca jest praktycznie niemożliwa.

Monitoruj !

Jeżeli plik już na wczesnym etapie projektu jest spory, z czasem będzie się rozrastał. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie warto czekać aż plik osiągnie granicę z punktu 1. Najlepiej gdyby wartość max. rozmiaru została pomniejszona o 50MB tak aby zachować bezpieczną granicę. Znając wartość ekstremum i poszczególne fazy projektu wiemy kiedy należy interweniować.

Więcej RAM- Rozwiązanie (?)

Najszybszym sposobem z poradzeniem sobie z wielkością pliku jest dokupienie pamięci RAM, co powinno być logiczne po pierwszych dwóch punktach. RAM nie jest jednak remedium na wszystkie bolączki. Duże pliki mogą odsłonić fundamentalne problemy związane z przemodelowaniem, konserwacją pliku, strategią podziału pliku.

Podział projektu

Podział projektu na mniejsze elementy to jedno z rozwiązań. Strategia powinna być tworzona indywidualnie dla każdego projektu. Możemy podzielić projekt na: budynki, poziomy, fazy, branże, podział w siatce konstrukcyjnej. Po podziale mniejsze modele są łatwiejsze w zarządzaniu niż jeden duży plik.

Przemodelowanie (Overmodeling)

Poziom szczegółowości modelu powinien być uwzględniony w BIM Execution Plan i konsekwentnie realizowany. Każdy dodatkowy (czytaj zbędny) szczegół wpływa na wielkość pliku. Postaraj się dokonać rewizji modelu co pewien czas przy ważnych etapach projektowych i usuń przemodelowane obiekty/rodziny Revit.

Konserwacja

Każdy plik Revita powinien być poddany co pewien czas konserwacji aby utrzymać go w dobrej kondycji (healthy & clean). Pozwoli nam to również na uniknięcie pojawienia się błedu pt. „File Corrupted”:

  1.  Compacting: Nie poprawia to wprawdzie wydajności ale pozwiala na szybsze kopiowanie i daje informacje na temat rzeczywistej wielkości pliku. Wykonuj przynajmniej raz /tydzień.
  2. Auditing. Audit pomaga zindentyfikować elementy mogące potencjalnie spowodować błąd „Corrupted”. Audyt nie może być wykonany dopóki wszystkie pliki lokalne się nie zsynchronizują i zrzekną worksetów. Audit jest dostępny przy otwieraniu pliku (Revit->Open->Audit).Audit
  3. Purging: Usuwa nieużywane rodziny, materiały, inne wybrane elementy. Model powinien być czyszczony przy każdym wydaniu projektu i innych wybranych kamieniach milowych. Część sprzątania musi zostać wykonana manualnie np. usunięcie niektórych widoków, rodzin wstawionych w projekcie, rozbicie grup, usunięcie design options.
    Purge
  4. Warnings: Nie ignoruj błedów. W pierwszej kolejności skup się na ostrzeżeniach skierowanych do geometrii , przed tymi dotyczącymi pojedyńczych widoków (ang. view specific). Raport Warnings można wyeksportować do formatu HTML i wydrukować. Staraj się dokonywać rewizji błedów raz/tydzień.
    Systematyczna analiza pozwala na dostrzeżenie pewnych powtarzających się problemów które być może należy rozwiązać z zespołem projektowym.
    Warnings

 

Bibliografia: Augi World, November 2014, s. 10-11.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

©2020 ProjektowanieBIM

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?