Ustawienie widoku startowego to drobna czynność, która przynosi wiele korzyści przy pracy z plikiem. Czym jest widok startowy? Jak go ustawić? Co powinien zawierać?

Widok Startowy- co to i do czego służy?

Widok startowy to pierwszy widok który pojawia się po otworzeniu pliku. Domyślnie widokiem startowym jest widok na którym zamknęliśmy nasz plik. Jeżeli zamknęliśmy np. na widoku 3D to od wczytywania takiego widoku rozpocznie pracę Revit.

Widok startowy pozwala na:

  • kilkukrotnie szybsze otwieranie się pliku (przy założeniu że widokiem startowym będzie widok z prostą geometrią np. Drafting View vs widok 3D)
  • każdy z projektantów po otworzeniu pliku samodzielnie decyduje na jakim widoku chce pracować.
  • daje pewność że wszyscy projektanci rozpoczną pracę od tego samego widoku, co można wykorzystać jako narzędzie do przekazywania informacji/założeń odnośnie projektu.

Jak ustawić widok startowy ?

To bardzo proste. Wystarczy go wybrać z listy istniejących już widoków. Pytanie jaki widok wybrać ? A może warto utworzyć nowy  (View) , specjalnie do tego przeznaczony ? (Patrz. pkt.3).

01.StartView
02.StartView

Jaki widok wybrać na widok startowy? Jak go utworzyć?

Zarówno przy dużych jak i małych projektach warto poświęcić 5 min. aby utworzyć oddzielny widok.

OPCJA 1

1. Utwórz Nowy Widok ->Drafting View. Nazwij go np. Widok Startowy

03.StartView

2. Narysuj tabelkę za pomocą zwykłych linii detalu i zamieść tekst z opisami. Możesz np. zamieścić informacje o projekcie.

04.StartingView

3. Ustaw utworzony widok jako startowy (zakładka Manage->Manage Project -> Starting View).

OPCJA 2.

Zamiast tworzyć widok typu Drafting View, możemy utworzyć specjalnie na ten cel   pusty Arkusz. Tam możemy wstawić rodzinę tabelki rysunkowej w której będą znajdowały się informacje o projekcie + dane kontaktowe.

Uzupełniając je w widoku startowym nie będziemy musieli powtarzać tej czynności po raz drugi przy arkuszach faktycznie idących do wydruku , a jednocześnie otrzymamy widok  z podstawowymi informacjami o inwestycji.

05.StartingView

Wskazówka

Widok startowy może być też „tablicą ogłoszeniową” projektantów, na której mogą zmieścić uwagi czy wskazówki związane z projektem.

Czasami nie jest łatwo dotrzeć do wszystkich projektantów jednocześnie. Warto więc wykorzystać potencjał Widoku Startowego aby nie tylko przyśpieszyć otwieranie się samego pliku ale przy okazji usprawnić komunikację pomiędzy uczestnikami procesu.

Szymon Janczura

Inżynier Budownictwa po Politechnice Warszawskiej. Zainteresowany nowoczesnymi rozwiązaniami w branży budowlano-architektonicznej. Certyfikowany szkoleniowiec Autodesk Revit Architecture i Revit Structure. Twórca platformy e-learningowej bimv.pl

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?